Технічні характеристики і правила вибору мотор-редукторів МЧ

Черв'ячні мотор-редуктори – універсальні елементи електроприводу. Пристрої використовуються в сільському господарстві і різних промислових галузях. Зокрема, у машинобудівній, металургійній, хімічній, атомній, гірничодобувній, харчовій та ін Перетворювачі з черв'ячною передачею підходять для експлуатації в середньонавантажених режимах та в діапазоні потужностей до 37 кВт.

Мотор-редуктор – моноблочна конструкція, в якій поєднуються механічний редуктор і електродвигун. Пристрої відрізняються компактністю, невеликою вагою, простотою монтажу. Все частіше мотор-редукторами замінюють стандартну пару редуктор + електродвигун.

Мотор-редуктори класифікуються за типом передачі, яка може бути циліндричною, планетарною або черв'ячною. Черв'ячні перетворювачі користуються попитом завдяки доступній вартості, надійності, простоті експлуатації. Один з найбільш популярних типів черв'ячних мотор-редукторів – МЧ. Про ці пристрої і піде мова далі.

Особливості черв'ячних мотор-редукторів

Мотор-редуктори МЧ створені на основі механічної черв'ячної передачі. Зачеплення в ній утворюють два елементи – гвинт, званий черв'яком, і черв'ячне колесо. Провідна ланка в цій парі гвинт, а колесо служить веденим.

Зусилля, яке передається на вхідний вал з черв'яком, приводить в рух гвинт. Той, у свою чергу, штовхає зубчасте колесо, завдяки чому забезпечується передавання крутного моменту. Черв'ячна пара здатна значно зменшити кутову швидкість і збільшити крутний момент.

Конструктивні особливості черв'ячних мотор-редукторів дозволяють фіксувати зворотний навантаження без використання додаткових пристроїв. Завдяки цьому сфера застосування перетворювачів значно розширилася. Черв'ячними мотор-редукторами оснащуються:

  • підйомні механізми;
  • верстати;
  • автотранспорт;
  • конвеєри;
  • транспортери;
  • насоси;
  • будівельна техніка.

Мотор-редуктори з черв'ячною передачею можна експлуатувати при змінному або постійному навантаженні. Марка мастильного матеріалу і його рівень повинні відповідати рекомендаціям виробника. Режим постійних зупинок, а також нерівномірне навантаження на валах не рекомендовані для перетворювачів цього типу. Оптимальною для них буде робота на невеликих швидкостях при постійній завантаженості валів. Також не варто нехтувати рекомендаціями виробника щодо максимального обмеження крутного моменту.

Конструкція, характеристики та типорозміри мотор-редукторів МЧ

Мотор-редуктори МЧ виробляються на базі механічних одноступінчатих черв'ячних редукторів, оснащених монтажним фланцем. Пристрої оснащуються трифазними (на 380 В) або однофазними (220 В) електродвигунами. Для виготовлення вінця черв'ячного колеса перетворювачів використовується олов'яна бронза. Маркування мотор-редукторів МЧ залежить від кількості ступенів і міжосьової відстані.

Виробники пропонують шість модифікацій мотор-редукторів МЧ з міжосьовою відстанню 40, 63, 80, 100, 125 і 160 мм. Вихідний вал перетворювачів може обертатися з частотою від 9 до 180 об/хв. Діапазон потужності електродвигуна – від 0,12 до 45 кВт. Діапазон крутного моменту – 25-2000 Нм. Допустиме радіальне навантаження – від 300 до 15000 Н.

Інформацію про основні технічні параметри мотор-редуктора МЧ можна отримати, вивчивши його умовне позначення. Воно містить відомості про межосевом відстані перетворювача, частоті обертання, потужності двигуна, варіанті складання і кліматичному виконанні.

Варіантом складання называется схема розташування основних елементів передавального механізму. Для мотор-редукторів МЧ передбачені чотири схеми складання – 51, 52, 53, 56, а також чотири варіанти розташування елементів черв'ячної пари відносно горизонтальної площини.

Про технічні характеристики кожної модифікації мотор-редукторів МЧ варто розповісти окремо.

МЧ-40

Черв'ячний мотор-редуктор МЧ-40 з міжосьовою відстанню 40 мм призначений для зниження частоти обертання вала з метою підвищення крутного моменту. Пристрій призначений для експлуатації при постійних або змінних навантаженнях, рекомендований діапазон крутного моменту – від 16 до 35 Нм. Вихідний вал пристрою обертається з частотою від 9 до 180 об/хв.

Мотор-редуктори МЧ-40 оснащуються трифазними асинхронними електродвигунами серії АІР, потужність яких може становити від 0,25 до 0,75 об/хв. Допустиме радіальне навантаження становить 1500 М. Вага перетворювача в залежності від показника частоти обертання і марки двигуна, становить від 20 до 26 кг Рекомендована виробником кількість мастильного матеріалу – від 0,14 до 0,3 л.

Розміри вихідних валів мотор-редуктора МЧ-40

МЧ-63

МЧ-63 – одноступінчасті черв'ячні мотор-редуктори, які використовуються для перетворення кутової швидкості обертання валу і крутного моменту. Пристрої взаємодіють з різними типами механізмів. Входять в комплектацію асинхронні електродвигуни АІР працюють від мережі змінного струму з частотою 50 Гц і напругою 380 В.

Міжосьова відстань перетворювачів – 63 мм. Пристрої відрізняються широким діапазоном частоти обертання валу – від 9 до 180 об/хв. Діапазон крутного моменту – від 67 до 155 Нм. Потужність електродвигунів, що входять в комплектацію – від 0,25 до 3 кВт. Допустиме радіально-консольне навантаження – 2400 М. Залежно від модифікації мотор-редуктор може важити від 38 до 60 кг. Обсяг масла, що заливається  – 0,14-0,3 л.

Розміри вихідних валів мотор-редуктора МЧ-63

МЧ-80

Одноступінчасті черв'ячні мотор-редуктори МЧ-80 експлуатуються з постійними або змінними навантаженнями в діапазоні крутного моменту від 102 до 280 Нм. Частота обертання вихідного валу перетворювачів – від 9 до 180 об/хв. В комплектацію мотор-редукторів даного типу входять асинхронні електричні двигуни АІР потужністю від 0,25 до 4 кВт.

Мотор-редуктори МЧ-80 – пристрої загальнопромислового призначення, що використовуються для отримання оптимальних показників крутного моменту і кутової швидкості в промисловому обладнанні. Допустиме радіальне навантаження становить 2800 М. Залежно від комплектації, перетворювачі можуть важити від 44 до 71 кг

Розміри вихідних валів мотор-редуктора МЧ-80

МЧ-100

МЧ-100 – одноступінчасті мотор-редуктори з черв'ячною передачею. Пристрої мають загальнопромислове призначення і затребувані в різних галузях. Завдяки мотор-редукторів можна перетворити значення кутової швидкості і крутного моменту, підвищивши ефективність роботи промислового обладнання.

Міжосьова відстань даної модифікації мотор-редукторів складає 100 мм. Пристрої мають широкий діапазон частоти обертання валу – від 9 до 180 об/хв Крутний момент становить 224-500 Нм.

Потужність двигунів серії АІР, якими оснащуються перетворювачі, може становити від 0,55 до 11 кВт. Важать мотор-редуктори МЧ-100 від 72 до 151 кг. Рекомендований об'єм мастильного матеріалу – 0,14-0,3 л.

Розміри вихідних валів мотор-редукторів МЧ-100

МЧ-125

Черв'ячні одноступінчаті мотор-редуктори МЧ-125 затребувані в багатьох промислових галузях. Пристрої сумісні з більшістю видів обладнання і відрізняються широким діапазоном частоти обертання – від 9 до 180 об/хв. Експлуатуються перетворювачі в режимі постійних і змінних навантажень. Діапазон крутного моменту – 458-1000 Нм. Для виготовлення вінця черв'ячного колеса виробники використовують олов'яну бронзу.

Мотор-редуктори МЧ з міжосьовою відстанню 125 мм оснащуються електродвигунами АІР потужністю від 0,75 до 22 кВт. Допустиме радіальне навантаження складає 8500 Нм. Для нормальної роботи перетворювача і зниження ефекту тертя потрібно заливати масло в кількості від 0,14 до 0,3 л. Вага пристрою, залежно від його комплектації, може становити від 112 до 272 кг.

Розміри вихідних валів мотор-редукторів МЧ-125

МЧ-160

Мотор-редуктори МЧ-160 перетворюють кутову швидкість обертання вала двигуна, одночасно підвищуючи крутний момент. Оснащення промислового обладнання перетворювачем дозволяє підвищити ефективність роботи і продовжити термін служби.

Технічні характеристики мотор-редукторів МЧ-160:

  • діапазон частоти обертання – від 9 до 180 об/хв;
  • крутний момент – 971-2000 Нм;
  • марка електродвигунів – АЇР;
  • допустиме радіальне навантаження – 15500 Н;
  • рекомендована кількість масла – 0,14-0,3 л;
  • вага пристрою – 199-425 кг.

Для даної модифікації перетворювача передбачено чотири варіанти складання і розташування елементів черв'ячної передачі по відношенню до горизонтальної площини.

Розміри вихідних валів мотор-редукторів МЧ-160

Умови експлуатації обладнання

Черв'ячні мотор-редуктори типу МЧ призначені для експлуатації в умовах промислових підприємств. Для влаштування допустимі режими постійного і змінного навантаження, є можливість реверсивного включення. Перетворювач показує гарні результати при роботі в тривалому режимі, а також при частих включеннях і відключення. Максимальна частота обертання вихідного валу становить 1500 об/хв.

Зовнішня робоче середовище не повинна бути агресивною або вибухонебезпечною, а концентрація пилу в повітрі не може перевищувати 10 мг/м3. Обладнання призначене для роботи в умовах сухого, вологого і помірного клімату.

Переваги і недоліки мотор-редуктора з черв'ячною передачею

Мотор-редуктори з черв'ячним зачепленням — один з найпоширеніших типів цього обладнання. Популярність пристроїв обумовлена не тільки їх невисокою ціною. Перетворювачі мають ряд переваг, завдяки яким залишаються затребуваними, незважаючи на наявність більш сучасних і продуктивних моделей.

В перетворювачів черв'ячного типу вхідний і вихідний вали схрещуються. Тому компонування приводу виходить дуже компактною.

Використовуючи черв'ячну пару, можна отримати передаточне число, що досягає показника 1:100. Мотор-редуктори на основі черв'ячного зачеплення, в тому числі і моделі МЧ, мають великий потенціал зменшення частоти обертання і збільшення крутного моменту. Якщо використовувати циліндровий мотор-редуктор, то для досягнення аналогічних показників він повинен бути триступінчатим, тоді як в червячном перетворювачі використовується тільки один щабель.

Черв'ячні мотор-редуктори працюють дуже тихо, особливо, якщо порівнювати їх з циліндричними перетворювачами. Тому їх використовують в обладнанні, до якого пред'являються підвищені вимоги щодо рівня шуму приводу. Особливості черв'ячного зачеплення забезпечують плавність ходу мотор-редуктора.

У черв'ячної передачі є унікальна властивість, звана самогальмуванням або відсутністю оборотності. Якщо не обертається черв'як, ведений вал буде загальмований, і повернути його неможливо. Ця властивість проявляється, якщо передавальне число пристрою перевищує 35. Це властивість може бути як позитивною, так і негативною – все залежить від специфіки роботи мотор-редуктора.

Мотор-редуктори МЧ, як і інші перетворювачі з черв'ячною передачею, мають недоліки. Але їх небагато. Найбільш істотний мінус пристроїв – низький ККД, особливо в порівнянні з пристроями, оснащеними циліндричним зачепленням. ККД становить близько 60%. Решта кількість енергії – незворотні тепловтрати.

Наслідком цього недоліку є сильний нагрів механізму під час роботи. Невикористана кінетична енергія перетворюється в тепло.

Черв'ячні мотор-редуктори мають обмеження щодо переданої потужності. Якщо вона перевищує 60 кВт, краще використовувати інший тип перетворювачів.

Люфт вихідного валу є у передавальних механізмів будь-якого типу. Але тільки у черв'ячних він збільшується по мірі зносу обладнання.

На сайті компанії «Промпривод» представлені мотор-редуктори МЧ всіх типорозмірів. Технічні характеристики перетворювачів вказані на сторінках товарів. Якщо цієї інформації недостатньо для вибору обладнання, ви можете проконсультуватися з нашими менеджерами. Купити мотор-редуктори МЧ у нас можна на 3-10% дешевше від їхньої ринкової вартості. Гарантія на обладнання діє протягом року.